Jak správně darovat věci na Bazoši: Průvodce pro začátečníky

Bazoš Daruji Zdarma

Jak založit účet na Bazoši

Založit si účet na Bazoši? Je to vlastně docela hračka! Stačí kliknout na Bazoš.cz a v pravém horním rohu najdete tlačítko pro registraci. Budete potřebovat jen mail a telefon - však to znáte, je to hlavně proto, aby bylo jasné, že jste skutečný člověk, ne nějaký robot.

Hele, a nezapomeňte tam napsat svoje pravé údaje. Když chcete něco darovat, lidi prostě potřebují vědět, s kým mají tu čest. Po vyplnění vám přijde mail s potvrzením - koukněte i do spamu, ať vám to tam nezapadne!

Když už budete chtít něco darovat, foťte pořádně a pište všechno, co je důležité. Jasně, že ta stará skříň má sem tam škrábanec - napište to tam rovnou. Ušetříte si pak spoustu zpráv typu A není to rozbité? nebo Jak velké to vlastně je?.

Víte, co udělá fakt dobrý dojem? Když si dáte práci s profilem. Hoďte tam fotku, napište pár slov o sobě. Třeba že jste z Pardubic a věci můžete předávat večer po práci. Hned budete pro ostatní čitelnější.

Docela užitečná je i funkce hlídacího psa. Řekněme, že sháníte pro děcka Lego - nastavíte si upozornění a Bazoš vám dá vědět, když někdo bude chtít nějaké darovat.

Pro domlouvání používejte bazošáckou poštu, je to nejbezpečnější. A když už se s někým domluvíte, že si pro věc přijde, označte inzerát jako rezervovaný. Je to takové nepsané pravidlo slušného bazaření.

Nakonec ještě rada - mažte staré inzeráty, ať tam nestraší. Čím víc se budete snažit být féroví a aktivní, tím líp si vás ostatní zapamatují. A příště, až budete něco shánět vy, lidi si vzpomenou, že jste byli v pohodě.

Správné nafocení darovaných předmětů

Darování věcí přes Bazoš chce svůj fortel a největší kumšt je v tom, jak ty věci vlastně vyfotíte. Bez pořádných fotek vám to nikdo nevezme, to mi věřte. Kolikrát vidím inzeráty, kde jsou fotky tak mizerné, že by člověk nevěděl, jestli kupuje skříň nebo kredenc.

Víte, co je největší kámen úrazu? Špatné světlo. Nejlíp se fotí za jasného dne, tak mezi desátou a polednem. Když máte doma temno jak v jeskyni, radši si počkejte na lepší počasí. Pamatuju si, jak jsem jednou fotila starý šicí stroj za umělého světla - na fotkách vypadal jak rezavý, přitom byl krásně nablýskaný.

Než začnete cvakat, pěkně všechno vyleštěte a připravte si čistý plac. Nikdo nechce vidět vaše špinavé ponožky v pozadí nebo včerejší noviny na stole. Stačí bílá stěna nebo prostěradlo a máte vystaráno. U oblečení není nic horšího než zmuchlaný svetr hozený na gauči - radši ho hezky pověste.

Co je na věci šrám nebo oděrka, to všechno musí na světlo boží. Foťte ze všech stran, ať se pak někdo nemůže divit. U nábytku ukažte vnitřek šuplíků, u elektroniky všechny ty zdířky a knoflíky. Když fotím třeba velkou skříň, dám vedle ní třeba PET lahev, ať si každý udělá představu o velikosti.

Fotky musí být ostré jak břitva a v rozumné velikosti. Žádné umělecké výstřelky s filtry - tady nejde o Instagram, ale o to ukázat věc tak, jak doopravdy vypadá. U hraček vyfoťte všechny dílky, u knížek každou utrženou stránku. Čím víc toho ukážete, tím míň vás budou otravovat zbytečnými dotazy.

Na Bazoš dejte tak 4-8 fotek, víc není potřeba. Hlavně ať jsou čerstvé - nikdo nechce vidět, jak ta věc vypadala loni v létě. Když to všechno uděláte poctivě, najde si vás ten správný zájemce mnohem rychleji. A věřte mi, ušetříte si spoustu času a nervů s dodatečným vysvětlováním.

Vytvoření poutavého inzerátu pro darování

Darování věcí přes Bazoš může být skvělý způsob, jak dát svým nepotřebným věcem druhý život. Klíčem k úspěchu je poctivý a detailní inzerát, který přiláká ty správné zájemce.

Místo obyčejného Daruji skříň napište třeba Daruji prostornou šatní skříň z masivu, výška 180 cm. Čím přesnější budete v nadpisu, tím snáz vás najdou lidé, kteří přesně takovou věc hledají.

Upřímnost se vyplácí - když má vaše sedačka na područce oděrku nebo pračka při ždímání trochu cuká, rovnou to napište. Mnohem lepší je, když lidi vědí, do čeho jdou. Přidejte taky příběh - třeba že křeslo sloužilo věrně 5 let v dětském pokoji a teď, když děti vyrostly, hledá nový domov.

Fotky jsou vaše nejsilnější zbraň. Vyšperkujte je - otevřete okno, ukliďte okolí a cvakněte pár záběrů ze všech stran. U šatní skříně přiložte metr, ať si každý umí představit, jestli se mu vejde do ložnice.

Myslete taky na praktickou stránku věci. Bydlíte ve čtvrtém patře bez výtahu? Má skříň 40 kilo? Tohle všechno jsou důležité informace. Napište, kdy se vám nejlépe hodí předání a jestli preferujete volání nebo zprávy.

Buďte fér - když se ozve víc zájemců, jeďte podle pravidla kdo dřív přijde. A když už věc někomu slíbíte, dejte vědět ostatním. Nic nenaštve víc než marná cesta přes půl města.

Pravidla bezpečného darování přes Bazoš

Darování věcí přes Bazoš se stalo běžnou součástí našich životů. Kdo by neměl doma věci, které už nepotřebuje, ale někomu jinému by mohly ještě dobře posloužit?

Bezpečnost na prvním místě - vždycky si pořádně proklepněte, komu věc darujete. Stačí se mrknout na profil zájemce a jeho historii. Nováček bez hodnocení? Raději dvakrát měřit, jednou řezat.

Držte se komunikace přímo na Bazoši. Messenger nebo WhatsApp můžou být lákavé, ale pak těžko dokážete, co jste si vlastně domluvili. Jasná domluva - čas, místo, způsob předání - to je základ úspěchu.

Předávání by mělo proběhnout tam, kde je živo. Třeba před obchoďákem nebo na náměstí, kde se pohybuje spousta lidí. Doma? Jedině když dotyčného znáte, jinak raději ne. A když už musíte něco velkého předávat u sebe, přizvěte si někoho blízkého jako podporu.

Pozor na podvodníčky! Žádné posílání na dobírku nebo placení dopravy předem. To už napálilo spoustu důvěřivých lidí. Osobní předání je prostě nejjistější cesta.

Foťte, foťte, foťte! Důkladná dokumentace věci před předáním vám může později zachránit krk. Škrábanec tady, odřenina tam - všechno by mělo být zdokumentované a zapsané v konverzaci.

U hodnotnějších věcí neuškodí papír s podpisy. Nemusí to být román - stačí datum, popis věci a podpisy obou stran. Jak se říká - co je psáno, to je dáno.

Buďte upřímní ohledně stavu darované věci. Nikdo nečeká zázraky, ale férové jednání je základ. Díky tomu může Bazoš fungovat jako skvělá platforma pro všechny, kdo chtějí dávat i dostávat.

Nejčastěji darované věci na Bazoši

Na Bazoši v sekci daruji zdarma to každý den jen bzučí novými nabídkami. Nejčastěji tam narazíte na nábytek - však to znáte, když se stěhujete nebo předěláváte byt, ta stará sedačka nebo skříň prostě musí pryč. A proč to rovnou někomu neudělat radost, že?

Dětské věci jsou tam jako na běžícím pásu. Však víte, jak to chodí - mimčo vyroste z dupačků cobydup, autosedačka je za chvíli malá a hraček se nashromáždí tolik, že by to vydalo na menší hračkářství. Spousta rodičů radši věci pošle dál do světa, než aby je vyhodili.

Co se týče elektroniky, tam je to zajímavá směs. Od televizí, co už nejsou nejnovější, ale pořád fungují, až po různé počítačové vymoženosti. Někdy jsou ty věci jako ze škatulky, jindy potřebují šikovné ruce kutila.

Když někdo předělává barák nebo byt, často tam přistane stavební materiál. Zbyde vám deset dlaždic nebo pár cihel? Šup s tím na Bazoš! Zahrádkáři taky nejsou pozadu - od květináčů po rýče, všechno najde nový domov.

Učebnice a odborné knížky jsou v září přímo žhavým zbožím. A není divu - kdo by nechtěl ušetřit na drahou školní výbavu? Kromě toho tam najdete spoustu beletrie i časopisů, co už jejich majitelé přelouskali.

V domácích potřebách je to jako v bazaru - hrnce, talíře, příbory, občas i funkční mixér nebo kávovar. Sportovní vybavení má taky slušnou základnu, zvlášť když děti přerostou své první lyže nebo kolo.

No a pak jsou tu věci jako záclony, koberce nebo povlečení - většinou když někdo mění styl bytu. Nechybí ani výbava pro domácí mazlíčky, od ptačích klecí až po psí boudy. Prostě second-hand jedna radost, jen to všechno stojí velké kulaté nic.

Jak vybrat spolehlivého zájemce o dar

Darování věcí na Bazoši může být někdy pěkná fuška. Každý z nás chce mít jistotu, že naše věci skončí v dobrých rukou. Však to znáte - máte doma třeba starší, ale stále funkční sedačku a rádi byste ji darovali někomu, kdo ji opravdu potřebuje.

Parametr Bazoš - Daruji zdarma Běžný prodej na Bazoši
Cena inzerátu 0 Kč 0 Kč
Doba zobrazení 2 měsíce 2 měsíce
Nutnost registrace Ano Ano
Možnost přidání fotek Ano (max 8) Ano (max 8)
Cena zboží 0 Kč Dle prodejce

Prvním vodítkem je způsob, jak s vámi zájemce komunikuje. Když vám někdo napíše: Chci to, kdy si to vemu?, asi tušíte, že tohle nebude to pravé ořechové. Naopak člověk, který se slušně představí a popíše, proč by věc rád získal, už působí mnohem důvěryhodněji.

Telefon je základ. Seriózní zájemce vám své číslo rád poskytne a nebude vymýšlet výmluvy. Však co je na tom? Když něco chci, nemám co skrývat.

Osobní vyzvednutí je další klíčová věc. Jasně, všichni máme občas nabitý program, ale když někdo začne vymýšlet složité scénáře s posíláním poštou nebo přes kamaráda bratrance sestřenice, radši zbystřete.

Mrkněte taky na profil zájemce. Někdo, kdo už má za sebou několik úspěšných transakcí a pozitivní hodnocení, bude pravděpodobně spolehlivější než účet založený včera.

Předání? Jedině na veřejném místě a v rozumnou dobu. Seriózní zájemce přijde včas a na domluvené místo. Žádné přesouvání na poslední chvíli nebo změny plánu.

Důvěřujte svému instinktu. Když vám něco nesedí, radši počkejte na dalšího zájemce. U hodnotnějších věcí se nebojte zeptat, k čemu budou sloužit. Upřímný člověk vám rád poví svůj příběh a důvod, proč by věc rád získal.

Způsoby předání darovaných věcí

Darování věcí přes Bazoš může být někdy pořádná výzva! Nejjednodušší a nejbezpečnější je osobní předání - prostě se sejdete třeba u kašny na náměstí nebo v oblíbené kavárně. Aspoň si můžete věc pořádně prohlédnout a rovnou zjistit, jestli je všechno v pořádku.

Když darujete něco většího, třeba gauč nebo pračku, většinou si pro to obdarovaný přijede až k vám. To chce ale dobrou domluvu a často i pár silných rukou navíc. Někteří hodní dárci nabídnou i dovoz, což je super, ale není to samozřejmost.

Posílání poštou se hodí hlavně pro menší věci. Jasně, obdarovaný sice dostane věc zadarmo, ale poštovné si musí zaplatit. Naštěstí jsou tu i zásilkovny, které tolik neutrhnou díru do peněženky.

Občas se stává, že se nemůžete sejít osobně. V takovém případě můžete věc nechat třeba před domem nebo na vrátnici. Jen pozor, ať vám to někdo neštípne!

Základem úspěšného předání je dobrá komunikace a dodržování dohodnutých časů. Když to nevyjde, stačí dát včas vědět. Není nic horšího než čekat zbytečně hodinu na mrazu.

Některé věci potřebují extra péči - třeba pokojovky nebo babiččin porcelán. Proto je fajn, když dárce přidá i návod, jak s věcí zacházet. Když stěhujete více věcí najednou, klidně si je odvážejte postupně. Hlavně v klidu a s rozumem!

Darovat věci na Bazoši je jako poslat kousek svého příběhu dál, aby mohl pokračovat v jiném domově a přinášet radost někomu dalšímu

Magdaléna Procházková

Komunikace s potenciálními zájemci

Darování na Bazoši může být skvělý způsob, jak se zbavit nepotřebných věcí a zároveň udělat radost druhým. Klíčem k úspěšnému předání je jasná a rychlá komunikace mezi vámi a zájemcem. Jen co vystavíte inzerát v sekci daruji, připravte se na záplavu zpráv - to je prostě realita Bazoše.

Víte, co funguje nejlépe? Odpovídat lidem postupně, jak se ozvali. I když už máte věc přislíbenou, je fajn dát ostatním vědět. Jasně, někdy narazíte na nedočkavce nebo dokonce protivné typy, ale zachovejte klid a profesionalitu. Řekněte na rovinu, kdy a kde se můžete sejít.

Darujete třeba gauč nebo skříň? Spousta předání zkrachuje právě na dopravě. Proto rovnou do inzerátu napište rozměry a váhu - ušetříte si pak spoustu dohadování. Nikdo nechce přijet s osobákem pro třídveřovou skříň, že?

Když se ozve víc lidí najednou, první má přednost. Ale znáte to - někdo si věc zarezervuje a pak se po něm slehne zem. To je na Bazoši bohužel častý nešvar. V takovém případě klidně oslovte dalšího v pořadí.

Buďte upřímní ohledně stavu věci. Má křeslo fleky nebo škrábance? Řekněte to na rovinu. Fotky musí ukazovat věc takovou, jaká doopravdy je - žádné strategické focení z úhlů, které skryjí vady.

Jasně, být vstřícný je důležité, ale nemusíte skákat, jak každý píská. Darujete to zadarmo, takže je naprosto v pořádku trvat třeba na předání u vás doma nebo v práci. A mějte při ruce telefon, kdyby se něco zvrtlo. Pokud jdete něco předávat poprvé nebo večer, radši si domluvte schůzku někde na veřejném místě - bezpečnost především!

Časté chyby při darování na Bazoši

Darování na Bazoši může být skvělý způsob, jak udělat někomu radost a zbavit se věcí, které už nepotřebujeme. Jenže často to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Základ úspěšného darování je pořádný popis věci. Když napíšete jen daruji gauč, nikomu tím moc nepomůžete. Místo toho prozraďte, jak je gauč velký, z jakého materiálu, jak je starý a jestli nemá třeba prodřené područky. Ušetříte si tím spoustu zbytečného dopisování.

Fotky jsou základ - jedna rozmazaná fotka pořízená za šera nikomu nepomůže. Vezměte si chvilku času a vyfoťte věc pořádně ze všech stran. Když má nějakou vadu, vyfoťte i tu. Lepší je ukázat pravdu hned, než pak někoho zklamat.

Buďte realističtí s časem předání. Každý máme své povinnosti a není fér chtít po zájemci, aby si věc vyzvedl zítra mezi druhou a třetí. Nabídněte raději více možností a buďte flexibilní - však víte, jak to chodí, když se člověk snaží skloubit práci s osobním životem.

Nezapomínejte na rychlou komunikaci. Když někdo projeví zájem, odpovězte mu co nejdřív. Nikdo nechce čekat tři dny na odpověď, jestli může přijít. A když už věc někomu slíbíte, dejte vědět ostatním zájemcům.

Myslete taky na své bezpečí. Není rozumné hned do inzerátu napsat svou adresu a telefon - to si nechte až na domluvu s konkrétním zájemcem. A než něco nabídnete, připravte to k předání. Nikdo nestojí o špinavý nebo neúplný dárek, že?

Správné zařazení do kategorie je důležitější, než si myslíte. Když dáte dětské oblečení do kategorie nábytku, těžko ho někdo najde. A nezapomeňte inzerát smazat, když už věc darujete - ušetříte čas sobě i ostatním.

Alternativní weby pro darování zdarma

Hledáte místo, kde darovat nebo získat věci zdarma? Zapomeňte na Bazoš - máme pro vás lepší tipy!

Nevyhazujto.cz je naprostá jednička mezi weby s darovanými věcmi. Žádné otravné poplatky, jen čistá radost z darování. Najdete tu všechno od starých skříní po dětské oblečení, které už vaše ratolesti přerostly.

Znáte ten pocit, když se stěhujete a potřebujete se rychle zbavit nábytku? Vsezaodvoz.cz vám v tom může hodně pomoct. Stačí nafotit věci, přidat popis a čekat na nadšené zájemce.

Facebook už dávno není jen o sdílení fotek. Marketplace a místní skupiny jsou zlatý důl pro všechny, kdo chtějí darovat nebo získat věci zadarmo. Plus máte hned přehled, s kým vlastně komunikujete.

Fandíte ekologii? Pak vás potěší Freecycle.org nebo Votoč vohoz. Tyhle komunity jsou plné lidí, kterým záleží na planetě stejně jako vám. A věřte, že radost z darované věci, která by jinak skončila na skládce, je k nezaplacení.

Pro knihomoly je tu Knihobot, pro mobilní nadšence Letgo. Každý si najde to svoje. A nezapomeňte - při předávání věcí používejte selský rozum. Osobní předání je vždycky nejjistější cesta.

Moderní doba si žádá moderní řešení - většina těchto webů má super mobilní aplikace a spoustu užitečných funkcí. Dostanete upozornění, když se objeví něco, co hledáte, můžete sledovat své oblíbené dárce a všechno máte hezky po ruce.

Publikováno: 26. 03. 2025

Kategorie: ostatní